כמעט כל צלם אוהב צילום נוף, בין אם הוא מקצוען או חובב, וצילום מים זורמים במיוחד.

בגלל שגם אנחנו אוהבים לצאת לטבע ולצלם מפלים ונחלים בתנועה, החלטנו לשתף אתכם ב-5 שלבים פשוטים שיהפכו את תמונות המים שלכם ליפות במיוחד.

שלב 1 - בדקו את מזג האויר

מזג האוויר הוא גורם משפיע, ולווא דווקא בדרך שבה הוא משפיע בדרך כלל.

אור שמש ישיר, במקרה של צילום מים זורמים, הוא יותר מפריע מאשר עוזר בגלל שהוא מטיל על המים צללים כהים ואזורים מוארים במיוחד דבר שגם מסיח את הדעת וגם מונע מאיתנו להשיג חשיפה מאוזנת. גם הגשם הוא גורם מכריע, שכן יותר מדי ממנו יצור בתמונה שלנו אזורים גדולים של מים לבנים ללא המאפיין של מים זורמים. מה שאנחנו מחפשים הוא מרווחים במסלולי זרימת המים –זה עוזר לנו להשיג טקסטורה וניגודיות בתמונה.

שלב 2 - התארגנות

כדי ליצור תמונות מוצלחות של מים זורמים, צריך להניח את המצלמה על חצובה יציבה ולהשתמש בשחרור מרחוק כדי לפתוח את התריס, או לחליפין בטיימר של המצלמה. כמו כן מומלץ להגדיר את פונקציית ה"Mirror lock-up" (מופיע בדרך כלל כ-Mup) כדי לצמצם את הסיכון שכרוך ברעידות בלתי רצויות בזמן החשיפה הארוכה הנדרשת לצילום מים זורמים. לבסוף, אם אתם מצלמים באור יום, מומלץ להשתמש בפילטר אשר יאפשר לכם להגדיר מהירויות תריס נמוכות יותר (ראו שלב 5)

שלב 3 - הגדירו את החשיפה

הדרך הנוחה ביותר להגדיר את החשיפה היא בדרך כלל לעבור למצב ידני (manual) ולבחור את הצמצם הקטן ביותר האפשרי בעדשה (זה כנראה יהיה f/22 או f/29). עכשיו, התאימו את מהירות התריס כך שמחוון רמת החשיפה יצביע על 0 ברמת החשיפה.

ביום מעונן, המהירות תהיה באזור ה- 0.25 שניות. הרעיון הוא לבחור מהירות מספיק אטית כדי לטשטש את המים, אבל לא אטית ברמה שתגרום להם להראות דלילים.

שלב 4 - להעריך את החשיפה

עכשיו, כדי להעריך את החשיפה ההתחלתית שלכם, בדקו את הhistogram במצלמה – הhistogram הוא תרשים שמראה את רמת התאורה של כל פיקסל בתמונה, מ-0 (שחור מוחלט) ל-255 (לבן מוחלט). בצילום מים זורמים החלקים המוארים ביותר אמורים להיות לבן מוחלט בתמונה שלנו, לכן נרצה שהפיקסלים בhistogram יהיו הכי ימינה שאפשר (מבלי להגיע כמובן למצב בו פיקסלים "נחתכים"). אם הפיקסלים בhistogram נמצאים יותר מדי בצד שמאל, פשוט הקטינו את מהירות התריס, ואם הם נמצאים יותר מדי בצד ימין, הגדילו את מהירות התריס. עכשיו צלמו ובדקו את הhistogram שוב.

שלב 5 – נסו להאט עוד יותר

אם הגדרתם את רמת הISO הנמוכה ביותר ואת הצמצם הקטן ביותר האפשרי בעדשה, הדרך היחידה להוריד יותר את מהירות התריס (מבלי לפגוע בתמונה) הוא לחבר פילטר למצלמה. פולרייזר מעגלי יפחית את כמות האור ב-2 "עצירות" – לכן אם נשתמש בו נכפיל את זמן פתיחת התריס פעמיים (לדוגמה, אם זמן החשיפה היה 0.25 שניות, העצירה הבאה תהיה 0.5 שניות ואחת אחריה - שניה אחת) כדי להאט עוד יותר תצטרכו פילטר צפיפות ניטרלית – הפילטרים אלה מגיעים בעוצמות שונות, ובדומה לפולרייזר, עבור כל "עצירה" נכפיל את זמן החשיפה.